Sağlık Köşesi

Sağlıkta Önce Güven

Sıcaklarda Besin Zehirlenmesi Artıyor

Yazın gelmesiyle birlikte hem sıcaklar, hem de sıcaklıklara bağlı hastalıklar artış görülmektedir. Bunların içerisinde en sık olarak karşılaştığımız ishal, bulantı ve kusmaya yol açan besin zehirlenmeleridir. Her yaş grubundan insanları etkilemekte ve ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Besin zehirlenmesi geçiren hastalar ayrıca aşırı halsizlikten yakınmaktadırlar.

Besin zehirlenmesine yol açan mikroplar genellikle ağız yoluyla bulaşmaktadır. Yediğimiz ve içtiğimiz besinler yoluyla aldığımız bu mikroplar bağırsaklarımız da etkisini göstererek ishal, bulantı, kusma, karın ağrısı, halsizlik, tüm vücut ta ağrı gibi şikayetlere, aşırı sıvı kaybı sonucu baş dönmesi, tansiyon düşüklüğüne varan belirtilere yol açabilmektedir. Belirtiler alınan mikrobun çeşidine göre temastan bir ila 24 saat içinde ortaya çıkmaktadır.

Tedavide hastanın sıvı dengesinin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bu açıdan ağızdan sıvı alamayan ve her içtiğini çıkaran hastalara serum tedavisi uygulanmaktadır. Ayrıca yapılan tetiklerde mikrop saptanan hastalara antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Sıcak yaz günlerinde sık karşılaştığımız bu hastalıklardan korunmak için yiyeceklerin hazırlanma, tüketilme ve saklanma koşullarına ve hijyen kurallarına aşırı dikkat edilmelidir.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nöral Terapi Nedir? Nasıl Bir Tedavidir?

İnsan vücudu kapalı devre bir bilgisayar sistemi gibidir. Vücuttaki mükemmel denge (sağlık), sistemler arasında sorunsuz …

Fizik Tedavi Konforlu Bir Çözüm !

Teknolojik donanımı, uzman hekim kadrosu ve deneyimli fizyoterapistleri ile tüm eklem, kas ve bağ dokusu hastalıklarının …

Kalp Sağlığını Olumsuz Etkileyen Faktörler Neler ?

Kalp vücudun en önemli organlarındandır. Kalp sağlığını korumak diğer organların korunması açısından da önemlidir. …